Úvodní stránka » Nabídka » Systémy suché výstavby » Systémy ze sádrokartonových desek

Systémy ze sádrokartonových desek

Sádrokartonová deska je základním prvkem suché výstvaby. Už z názvu je patrné, že jádro je tvořeno chemicky upravenou sádrou. Deska je pak z obou stran kryta speciálním pevným kartonem, který desce dodává pevnost a stabilitu. Sádrokartonové desky se vyrábějí obyčejné, impregnované do vlhkého prostředí a se zvýšenou protipožární odolností. Na trhu jsou však i speciální desky s minerálními vlákny, zajišťující zateplování a mající tak výborné tepelně-izolační vlastnosti.

V našem sortimentu najdete sádrokartonové desky včetně veškerého příslušenství od výrobců KNAUF a NORGIPS.

 

Sádrokartonové desky se vyznačují hned několika pozitivnimi vlastnostmi:

  • nehořlavost
  • elektrická a pachová neutrálnost
  • poréznost
  • schopnost regulovat klima v interiéru
  • naprostá zdravotní nezávadnost

Tyto vlastnosti desek jsou dostačující při běžných realizacích ze sádrokartonu (bytových příček, podhledů, ...), v novostavbách i při rekonstrukcích.

 

Typy sádrokartonových desek

Jak už bylo uvedeno, je možné si vybrat z nabídky sádrokartonů s dalšími přídavnými vlastnostmi. Například do prostor, kde je zvýšená vlhkost jsou vhodné desky, které jsou z vnější strany opatřené impregnační vrstvou. Tyto desky poznáme podle zelené barvy. Jsou vhodné například do koupelen, WC či kuchyně, nebo se také používají při rekonstrukcích bytových jader. Nejsou však určeny do místností s trvalou vysokou vlhkostí.

Přestože jsou sádrokartonové desky nehořlavé, v mnoha případech se vyžadují vyšši nároky na protipožární odolnost. V těchto případech se používají desky, jejichž odolnost proti ohni zvyšuje skelné vlákno. Poznáme je podle růžové případně červené barvy.

Protipožární odolnost stejně jako odolnost vůči pronikání vlhkosti dovnitř sádrokartonu je možné zvýšit speciálními nátěry. Výrobci sádrokartonů nabízejí také desky se zvýšenými nároky na mechanické namáhání či desky akustické. Nově vyvíjené desky tyto přídavné vlastnosti sdružují a jsou tak k dispozici dvě nebo dokonci i tři desky v jedné, například protipožární akustická deska impregnovaná proti vlhkosti.

Běžné desky na bázi sádry se dají využít také pro suché podlahy. Tyto desky jsou na rozdíl od běžně používaných cemento- a dřevotřískových desek objemově stálé a snadněji zpracovatelné. Navíc jsou také lehčí, tudíž jsou vhodnější pro rekonstrukce, kde hrozí nebezpečí dodatečného staticky neúnosného zatížení.

Sádrokarton v neposlední řadě nabízí jedinečnou možnost při úpravách interiérů. Lze ho totiž kombinovat s klasickým nábytářským materiálem. Můžete si tak snadno i levně vybudovat např. škříně či police. Ani kreativitě se meze nekladou. Nemusíte se omezovat na pravé úhly, je možné vytvářet oblouky nebo kruhové otvory.